Hakkında

kitaplar, filmler, müzik, sanat, vb. ‘kültürlü olmak’ için gerekli, olmazsa olmaz ve hatta zaman zaman ‘zorunlu(!)’ olmalıdır birçokları için. muhtemelen bu kısıtlayıcı yaklaşımdan dolayı karşı çıkanı da çok. dile getirmeye çekinseler bile bu insanlar itina ile bunların hepsinden veya en az birinden uzak durarak tepkilerini ifade ediyorlar. bu ters psikoloji şaşırtıcı ya da anlaması zor bir durum değil benim için.

kuşkusuz, yukarıda saydığım ‘kültürlü olma anahtarları’ her koşulda veya türde müthiş olmuyor. öyle oluyor ki kimi film/kitap kendini izlettiremedikten/okutturamadıktan sonra ne anlamı var dedirtiyor. her alanın her tip insana hitap edebilecek türleri olduğuna inanıyorum; denemekten vazgeçecek kadar sistemden zarar görmemişse tabi. benzer bir psikoloji ile birçok klasiği okumadım, bazılarını da kimilerine göre (!) geç sayılabilecek bir yaşta okudum. birçok kült filmi henüz izlemedim. bilmeyeni döverler denebilecek birçok şarkıdan haberim yok ya da adını bilmiyorum veya kimin söylediği hakkında bir fikrim yok. önemli olan bu sanat ürünlerinden birşeyler alabilmekse onlardan bunu almaya gönüllü ve hazır olmakta olay.

bilgi çağının en önemli nimeti ulaşılabilirliği arttırmak ya; bütün filmler zahmetsizce bilgisayarımda, kitaplar ya bir tık uzakta ya da elektronik olarak önümde, müziği saymıyorum bile. seçenek fazlalığından kararsızlığa tutulmuş durumdayım. ne okuyacağıma/izleyeceğime/dinleyeceğime karar verirken yaptığım araştırma bile ayrı bir alan haline geldi. hatta belki de işin en eğlenceli tarafı oldu. 🙂

karar vermek için arka kapakları okumak, ilgili dergileri takip etmek, programları izlemek yetmez oldu. daha kişisel ve samimi yorumları arar oldum. çeşitli blogları takibe başladım. kimisinden çok keyif alırken kimisinde o dergi ve programların bozuk tadını aldım. kuru kuru kitabın konusunu anlatan, spoiler olsa mı olmasa mı karar veremeyen cümleler kuran, rahatsız edici eleştirilerde bulunan blog yazıları sıkıcı gelmeye başladı. listeler, şenlik kategorileri belirleme gibi yazılar da çok ilgimi çekiyordu.

goodreads, imdb gibi sitelerdeki puanlamaların çok yanıltıcı ve tektipleştirici yaklaşımı da daha farklı birşeyler aramaya itti beni. bu puanlara bakarken kendimden pay biçerek fark ettim ki; bir kitap/film/şarkı hakkındaki fikirler, o günki ruh haline, yaşadıklarına, yediğin yemeğe göre bile değişebilir. benim ilgi alanlarım, eğitim durumum, ekonomik dururumum, psikolojik yatkınlığım, vs. gibi bir bileşimin aynısına sahip dünyada kaç kişi var? kaçı benimle aynı şeyi izliyor, okuyor, dinliyor? kaçı yorum yapıyor ve ben bu yorumların kaçını yakalayabiliyorum? cevap veriyorum: 0

okunmayı bekleyen onlarca kitabım olmasına rağmen bir gün google’a “bana bir kitap öner” yazdım; böyle bir site bulabileceğime çok emin bir şekilde ama beklediğim gibi bir sonuçla karşılaşmadım. sonra da bu fikir çıktı ortaya. bu sayfalardaki amacım okuduklarımı, izlediklerimi, dinlediklerimi ve birkaç duygusal yorumumu olduğu gibi aktarmak yerine (ki bu çok anlamsız geldiği için birçoğunu yazmaktan vazgeçtim) onları bir tür değerlendirmeye alıp nasıl bir ortamda, ruh haliyle, ne eşliğinde (müzik, yiyecek, içecek, vs.) okuduğumu/izlediğimi/dinlediğimi aktararak okuyucunun kendine özel bir öneri edinmesini sağlamak. umarım kafamdaki heyecan verici özelliğini sitelere de yansıtabilirim. bu konuda fikir ve tavsiyeleriniz de çok yardımcı olacaktır, memnun olurum..

 

filmler için:

https://banabifilmoner.wordpress.com

müzikler için:

https://banabimuzikoner.wordpress.com

ben kimim? için:

https://tirtakderinlerde.wordpress.com/kaptan-kosku/

yaratıcı önerilerle..

Hakkında” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close